5 fakte që nuk i dini për Iluminati

01:52 | 15 Qershor 2021

Nëse jeni tifoz i teorive të konspiracionit, atëherë mund të besoni se ekziston një organizatë sekrete që kontrollon fshehtas çdo aspekt të shoqërisë, nga bankat, tek qeveria, madje dhe industritë tona argëtuese.

Besohet se Iluminati përbëhet nga njerëzit më të fuqishëm në botë, madje besohet se Beyonce dhe Jay-Z janë anëtarë, transmeton portal arbresh.info

Por çfarë është saktësisht Illuminati dhe a ekzistojnë ato?

Iluminati dikur ishte organizatë

Megjithëse kishte një numër të vogël njerëzish, gjërat e vërteta me Iluminatin filluan në Bavari, në një shoqëi sekrete të themeluar me 1 maj 1776, në atë që u quajt asokohe elektorati i Bavarisë (pjesë e Gjermanisë së sotme moderne). Grupi u themelua nga Adam Weishaupt, një filozof dhe profesor në Universitetin e Ingolstadt. Shkolla u ndikua nga doktrina Jezuiti – Weishaupt (një ish-jezuit), që pati një kohë të vështirë të gjente pranimin për mendimin laik dhe dhe liberal. Ai dëshironte të lidhej me të një menduarit e mendimit të lirë, kështu që vendosi të fillojë shoqërinë e tij të fshehtë dhe lindi Urdhri i Illuminati.

Iluminati quhej ndryshe

Fillimisht, Weishaupt e quajti grupin e tij “Perfektibilistë”. Sidoqoftë, themeluesi e kuptoi shpejt se sa pa kuptim që dukej dhe provoi disa emra të tjerë, përfshirë Rendin e Bletës (po, me të vërtetë), para se të zbriste përfundimisht në Urdhrin e Illuminati.

Iluminati kishte anëtarësim të rreptë

Iluminati përbëhej nga një grup i burrave të pasur, të suksesshëm. Aty nuk ishte asnjë grua dhe asnjë hebrenj nuk u pranua në rradhët e tyre. Pesë burra, të gjithë nga Universiteti i Ingolstadt, morën pjesë në atë takim të parë në 1776. Anydo anëtar i ri duhej të verifikohej dhe të aprovohej nga grupi ekzistues. Kërkesat e anëtarësimit përfshinin të qenë të arsimuar dhe të pasur, të kishin një reputacion të fortë dhe të vinin nga një familje e mirë. Ata gjithashtu duhej të ishin 30 vjeç ose më të ri, transmeton portali arbresh.info Grupi u rrit shpejt, megjithëse, pjesërisht, sepse anëtarët e parë u bashkuan në Masonët, një grup tjetër për mendimtarë të pavarur, për të rekrutuar burra të tjerë dhe në rastin më të madh të tij, kishin deri në 2000 anëtarë, përfshirë doktorë, avokatë, politikanë dhe intelektualë.

Anëtarët e Iluminatit kishin pseudonime

Të gjithë anëtarëve të Illuminati u dhanë pseudonime që përfaqësonin figura historike ose të rëndësishme. Për shembull, Ëeishaupt ishte i njohur si “Spartacus” dhe von Knigge si “Philo”. Korrespodenca u shkrua me shifra dhe madje edhe gjërat si emrat e qyteteve u zëvendësuan me një fjalë arbitrare. Thuhet se kur qeveria bastisi shtëpitë e anëtarëve pas mbylljes së organizatës, u gjetën udhëzime për bërjen e bojës së padukshme, transmeton portali arbresh.info

Besohet se zyra kryesore e Iluminati është në Aeroportin e Denverit

Që nga hapja më 1995, Aeroporti Ndërkombëtar i Denverit është gjetur në qendër të vëmendjes për shkak të teorive të konspiracionit që lidhen me Iluminati. Aeroporti ka një kapsulë kohore që do të hapet në 2094 që është e zbukuruar me ikona të një sheshi masonik dhe busull, një simbol i masonëve – dhe, nga shtrirja konspirative, Illuminati. Ekzistojnë gjithashtu pllaka që deklarojnë se Aeroporti Ndërkombëtar i Denverit ishte financuar nga “Komisioni i Ri i Aeroportit të Ri” (hmmm, tingëllon shumë e tmerrshme si Rendi i Ri botëror, nuk është kjo?) dhe thashethemet janë që aeroporti është ndërtuar sipër një selie sekrete, nëntokësore të Illuminati ku elita e botës do të jetojë pas apokalipsit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara