Raportimet e medieve në ditët e rezistencës heroike të Jasharajve

12:15 | 5 Mars 2021

Për nder të shënimit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës hapet ekspozita “Kujtesa e Kosovës, Adem Jashari, rrëfime për të bëmat dhe heroizmin.

Bekim Jashari tha se ai popull që nderon të kaluarën, të ardhmen e ka të sigurt.

“Ai popull i cili kujton nderon dhe respekton të kaluarën të ardhmen e ka të sigurt”, tha shkurt Jashari./

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, tha se me rënien e familjes Jashari për Kosovën fillojë një epokë e re.

“Po e përkujtojmë sot veprën e komandantit Adem Jasharit. Sot me krenari kujtojmë jetën e tyre. Me rënien e familjes Jashari për Kosovë  po fillonte nje epokë e re. Një Kosovë që do të donte ta shihte vetë Adem Jashari”, është shprehur Dumoshi.

Ekspozita është hapur në kujtim të komandantit Adem Jasharit dhe gjithë dëshmorëve.

Ekspozita ka kryesisht revista dhe gazeta që përfshin jetën e Jasharajve.

Artikujt japin një mbulim të jashtëzakonshëm nga gazetaret dhe fotoreporterë ku po sulmohej kjo familje./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara