Spitalet në Delhi nuk kanë oksigjen

07:58 | 23 Prill 2021

Të paktën dy spitale në kryeqytetin indian të Delhit po mbarojnë oksigjenin, në mes të një krize të kujdesit shëndetësor që mbërthen disa shtete në vend.

Një numër njerëzish kanë vdekur ndërsa po prisnin për furnizime me oksigjen dhe shumica e shtretërve të kujdesit intensiv në spitalet e Delhit janë plot.

India është në mbërthimin e një vale të dytë të infeksioneve me COVID-19.

Vendi ka afër 16 milionë infeksione të konfirmuara dhe pa një numër rekord të rasteve të enjten.

Kryeministri Narendra Modi do të zhvillojë takime me Kryeministrat e shteteve të prekura dhe prodhuesit e oksigjenit sot

Ditët e fundit, disa spitale të tjera në Delhi kishin thënë se ata ose mbaruan me oksigjen ose u zvogëluan me shpejtësi furnizimet.

Tre shtete të tjera indiane – Gujarat, Uttar Pradesh dhe Haryana – po përballen gjithashtu me një mungesë kritike të oksigjenit, ndërsa shtete të tjera si Maharashtra po shohin furnizime të shterura.

Të enjten India regjistroi numrin më të lartë një-ditor të rasteve të reja kudo në botë. Kishte 314,835 raste të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të mëparshme, ndërsa vdekjet u rritën me 2,104./indeksonline/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara