Google ADS

Faktorët e gjatë të rrezikut nga COVID mund të përfshijnë vetminë, depresionin, stresin

09:33 | 8 Shtator 2022
Trina Galanxhi

Nivelet e larta të shqetësimit psikologjik para-ekzistues përpara infeksionit me koronavirus janë shoqëruar me një rrezik në rritje për zhvillimin e simptomave të gjata të koronavirusit.

Sipas një studimi të fundit mbi koronavirusin, pjesëmarrësit kanë raportuar shqetësimet psikologjike, duke përfshirë depresionin ose ankthin e mundshëm, shqetësimin mbi infeksionin me koronavirus dhe ndjenjen e të qenit të vetmuar, transmeton portal arbresh.info

Sipas studimit të botuar në MedPage Today, u gjet se shqetësimet psikologjike janë të lidhura me infeksonin e gjatë të koronavirusit, duke shfaqur tension psikologjik edhe për shfaqjen e sëmundjeve si obeziteti, diabeti dhe hipertensioni.

Studimet kanë treguar se më shumë se gjysma e pacientëve me simptoma të gjata të koronavirusit raportojnë rikthim të aktiviteteve fizike.

Sipas shkencëtarëve, gjetjet mund të ndihmojnë me identifikimin e fushave të reja të fokusit për studime në mekanizmin e infeksionit të koronavirusit, duke marrë parasysh se një pjesë e madhe e njerëzve në SHBA dhe në mbarë botën kanë kërkuar ndihmë psikologjike pas infeksionit me koronavirus./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale