Zhduken anijet në ujërat kineze nga gjurmuesit globalë

08:21 | 24 Nëntor 2021

Anijet në ujërat kineze po zhduken nga gjurmuesit globalë, duke krijuar një tjetër dhimbje koke për zinxhirin global të furnizimit. Izolimi në rritje i Kinës nga pjesa tjetër e botës – së bashku me një mosbesim të thelluar ndaj ndikimit të huaj – mund të jetë fajtor, transmeton arbresh.info.

Analistët thonë se ata filluan të vërenin rënien e trafikut të transportit detar në fund të tetorit, pasi Kina përgatitej të miratonte legjislacionin që rregullon privatësinë e të dhënave.

Zakonisht, kompanitë e të dhënave të transportit janë në gjendje të gjurmojnë anijet në mbarë botën sepse ato janë të pajisura me një sistem identifikimi automatik ose AIS, marrës, raporton CNN.

Ky sistem i lejon anijet të dërgojnë informacion – si pozicioni, shpejtësia, kursi dhe emri – në stacionet që janë të bazuara përgjatë vijave bregdetare duke përdorur radio me frekuencë të lartë. Nëse një anije është jashtë rrezes së këtyre stacioneve, informacioni mund të shkëmbehet nëpërmjet satelitit.

Por kjo nuk po ndodh në ekonominë e dytë më të madhe në botë, një lojtar kritik në tregtinë globale.

Në tre javët e fundit, numri i anijeve që dërgojnë sinjale nga vendi është ulur me gati 90%, sipas të dhënave nga ofruesi global i të dhënave të transportit, VesselsValue.

“Aktualisht po shohim një reduktim të gjerë të industrisë në sinjalet tokësore AIS në Kinë,” tha Charlotte Cook, kryeanalistja e tregtisë në VesselsValue../arbresh.info/

LEXO KËTU:

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara