Zelanda e Re dhe Mbretëria e Bashkuar arrijnë marrëveshje të tregtisë së lirë

08:56 | 21 Tetor 2021

Mbretëria e Bashkuar dhe Zelanda e Re kanë arritur një marrëveshje të tregtisë së lirë, marrëveshje kjo që do të ulë tarifat për buldozerët, verën, autobusët dhe veshjet.

Draft marrëveshja, e cila pason 16 muaj negociata, është e fundit që është ndërmjetësuar nga Mbretëria e Bashkuar pas largimit të saj nga Bashkimi Evropian, shkruan cnn transmeton arbresh.info

Marrëveshja nuk pritet të japë një nxitje për ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar. Por Downing Street shprehu shpresat se do të ndihmojë “t’i hapë rrugën” Britanisë për t’u bashkuar me Partneritetin Trans-Paqësor (CPTPP), një zonë e tregtisë së lirë me 11 vende të Paqësorit, përfshirë Zelandën e Re.

“Kjo është një marrëveshje e madhe tregtare për Mbretërinë e Bashkuar, duke përforcuar miqësinë tonë të gjatë me Zelandën e Re dhe duke rritur lidhjet tona me Indo-Paqësorin,” tha Kryeministri Boris Johnson në një deklaratë.

Tregtia midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Zelandës së Re ishte me vlerë 2.3 miliardë £ (3.2 miliardë dollarë) në 2020, duke përbërë më pak se 0.2% të tregtisë totale në Mbretërinë e Bashkuar. Marrëveshja nuk pritet të rrisë PBB -në e Mbretërisë së Bashkuar, sipas vlerësimeve të vetë qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Aftësia e Mbretërisë së Bashkuar për të negociuar politikën e saj tregtare është faturuar nga qeveria si një përfitim i madh i Brexit. Ajo ka ecur përpara me marrëveshjet me marrëveshjen me Zelandën e Re dhe Australinë, pavarësisht kundërshtimit nga fermerët në Mbretërinë e Bashkuar, të cilët janë të shqetësuar se marrëveshjet mund të lejojnë importe të lira.

Nxitimi për të nënshkruar marrëveshje të reja tregtare vjen ndërsa Britania kërkon të kompensojë humbjen e përfitimeve ekonomike të anëtarësimit në BE. Bashkimi Evropian përbënte 42% të eksporteve të mallrave dhe shërbimeve në Mbretërinë e Bashkuar dhe 50% të importeve në 2020, dhe kompanitë përballen me barriera të reja në tregti pas Brexit.

Britania ka arritur gjithashtu marrëveshje me Japoninë dhe Norvegjinë, por ato bazoheshin në marrëveshjet ekzistuese të negociuara nga Bashkimi Evropian.

Johnson tha se produktet e Zelandës së Re të dashur nga konsumatorët britanikë do të jenë në dispozicion më lirë, nga vera Sauvignon Blanc tek mjalti Manuka dhe kivi.

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern i përshkroi vendet si “miq të mëdhenj dhe partnerë të ngushtë”.

“Lidhjet historike që na lidhin janë të thella,” tha ajo, duke shtuar se marrëveshja tregtare është “e mirë për ekonomitë tona, bizneset tona dhe njerëzit tanë”. /arbresh.info/

Lajmet më të lexuara