Google ADS

Von der Leyen paralajmëron mbështetjen për EPP-në, e parashikuar të mbetet grupimi më i madh i BE-së

23:05 | 9 Qershor 2024
E.H

Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian dhe kandidatja kryesore e Partisë Popullore Evropiane (EPP), tha se grupimi do të ruhet nga ekstremet në Bruksel.

Duke folur pas publikimit të një sondazhi që parashikonte se EPP do të mbetet grupi më i madh në Bruksel, Von der Leyen tha se EPP do të japë një “Evropë që jep, një Evropë të fortë”, raporton CNN transmeton Arbresh.info.

“Së bashku me të tjerët do të ndërtojmë një bastion kundër ekstremeve nga e majta dhe nga e djathta. Do t’i ndalojmë, kjo është e sigurt”, tha ajo.

Me një 181 vende të parashikuara, Von der Leyen tha se “asnjë shumicë nuk mund të formohet pa EPP”.

Nëse konfirmohet, parashikimi do të thotë se EPP do të kishte humbur vetëm gjashtë vende që nga zgjedhjet e fundit në 2019, pavarësisht fitimeve të forta të parashikuara për partitë e ekstremit të djathtë.

Manfred Weber, President i EPP, ndau mbështetjen e tij për Von der Leyen.

Shpërndaje në rrjete sociale