Google ADS

Vdesin 14 jordanezë gjatë haxhit në Arabinë Saudite, disa të tjerë raportohen të zhdukur

17:47 | 16 Qershor 2024
E.G

Katërmbëdhjetë jordanezë kanë vdekur gjatë pelegrinazhit vjetor të haxhit mysliman në Arabinë Saudite, disa prej tyre për shkak të goditjes nga nxehtësia, ndërsa 17 të tjerë u raportuan të zhdukur, tha Ministria e Jashtme jordaneze në një deklaratë të dielën.

Të paktën gjashtë nga viktimat ishin të lidhura me nxehtësinë, tha ministria të shtunën, me temperaturat që parashikohen të arrijnë 47 gradë Celsius në Mekë të hënën.

Ministria nuk specifikoi të dielën nëse personat e tjerë që kanë humbur jetën ishin gjithashtu për shkak të të nxehtit.

Haxhi, i cili do të përfundojë të mërkurën, është një nga tubimet masive më të mëdha në botë, me më shumë se 1.8 milionë pelegrinë që pritet të marrin pjesë këtë vit, sipas Autoritetit të Përgjithshëm saudit për Statistikat.

Rrëmuja, zjarret në tenda, nxehtësia dhe faktorë të tjerë kanë shkaktuar qindra vdekje në këtë ngjarje gjatë 30 viteve të fundit./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale