Vdes një turist dhe një tjetër lëndohet nga sulmi i hipopotamit

20:04 | 12 Gusht 2018

Një turist që po bënte foto ka vdekur dhe një tjetër është plagosur pasi u sulmua nga një hipopotam.

 

Chang Ming Chuang, 66 vjeç, u shpall i vdekur pas mbërritjes në Spitalin e Qarkut Naivasha, sipas Shërbimit Wildlife Kenia, ndërsa Wu Peng Te, 62, i mbijetoi sulmit.

“Ne jemi të trishtuar të njoftojmë për vdekjen e një turisti kinez, i cili u sulmua nga një hipopotam kur po bënte fotografi në brigjet e liqenit Naivasha dje në mbrëmje,” shkroi shërbimi Wildlife Kenia në Tweeter të dielën.

“Kolegu i tij mbijetoi me plagë të vogla dhe u trajtua në Spitalin e Qarkut #Naivasha. Ne jemi në kërkim të hipopotamit”, shtuan ata.

Gazeta keniane “The Star” raportoi se personi ishte me shokët duke bërë foto kut hipo e sulmoi.

Dëshmitari James Omollo tha se ai iu afrua shumë kafshës e cila iu kthye duke e kafshuar atë në gjoks. Ai tha se viktima kishte “gjakderdhje të madhe”.

Sulmet kanë sjellë në gjashtë numrin e njerëzve të cilët janë sulmuar dhe vrarë nga hipot në Naivasha që nga fillimi i vitit, sipas gazetës.

Naivasha është një qytet në liqen 56 milje (90 km) në veriperëndim të kryeqytetit, Nairobi./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara