Google ADS

Ushtria ruse merr nën kontroll qytetin Kreminni në lindje të Ukrainës

08:21 | 26 Prill 2022
Artan Maliqi

Qyteti Kreminni në rajonin Luhansk ka rënë në duart e rusëve, ka njoftuar ministria britanike e Mbrojtjes në raportin e saj më të fundit sa i përket situatës në Ukrainës – duke mos dhënë detaje.

Raportimet e mëhershme kanë sugjeruar që forcat ruse do të kontrollojnë qytetin Kreminni, që i ka rreth 18 mijë banorë, transmeton Telegrafi.

Nga ministria e Mbrojtjes së Britanisë, kanë shtuar se janë zhvilluar luftime të ashpra në qytetin Izium në jug të vendit – derisa forcat ruse po tentojnë të avancojnë drejt qyteteve Sloviansk dhe Kramatorsk nga veriu dhe lindja, thuhet ndër tjera në raport.

Në azhurnimin e raportit thuhet se forcat ruse, sipas të gjitha gjasave do të tentojnë të rrethojnë pozicionet ukrainase në lindje të Ukrainës.

Ndërkaq ushtria ukrainase po bëhet gati për mbrojtjen e Zaporzhzhya – duke u përgatitur për sulme potenciale në jug. /Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme