Google ADS

Turqi: Arrestohen mbi 700 persona pas vrasjes së të burgosurve

00:13 | 16 Shkurt 2021

Policia turke ka arrestuar më shumë se 700 persona të cilët dyshohen se janë anëtarë të partisë politike pro-kurde.

Informacioni u njoftua sot nga Ministria Turke e Punëve të Brendshme. Qeveria turke njoftoi se luftëtarët e PKK-së kishin ekzekutuar anëtarë të policisë dhe ushtrisë, shkruan Reuters, transmeton portal arbresh.info

Arrestimet kanë ardhur pas vrasjes së 13 të burgosurve turq në veri të Irakut, njoftoi sot Ministria Turke e Punëve të Brendshme.

718 njerëz nga 40 provinca në të gjithë vendin u arrestuan, duke përfshirë zyrtarë provincash dhe rrethi nga partia Demokratike e Popullit (HDP) e opozitës pro-kurde, e treta më e madhe në parlament, tha ministria.

Partitë e opozitës kanë akuzuar qeverinë se po vepron shumë ngadalë në përpjekjet e saj për të liruar të burgosurit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale