Tornado godet Alabamanë

17:45 | 4 Mars 2019

Një tornado e fuqishme ka goditur Alabamanë ku kanë mbetur të vrarë të paktën 23 persona raporton arbresh.info

Në agim, ekipet e emergjencës dhe banorët dëshmuan rreth katastrofës natyrore dhe vazhduan kerkimet për të mbijetuarit dhe për viktimat.

Duket se disa persona janë lajmëruar rreth tornados vetëm pesë minuta para se i gjithë rajoni të shkatërrohej.

Paralajmërimi i parë i tornados për Lee County u lëshua në orën 2:58 të mëngjesit. ET dhe raportet e para të dëmtimit erdhën vetëm pesë minuta më vonë, tha meteorologia e CNN, Gene Norman, sipas të dhënave të Shërbimit Kombëtar të Motit.

Një paralajmërim për një tornado të dytë u lëshua në orën 3:38 të mëngjesit. ET, me raportet e para të dëmtimit që vijnë 13 minuta më vonë.

Të paktën një duzinë tornadash preku Alabamanë dhe Gjeorgjinë të dielën pasdite, sipas NWS.

Shërbimi Kombëtar i Motit regjistroi dëmin EF-3 në qarkun jugor Lee. Ky klasifikim do të thotë se dëmi ishte i rëndë, me erëra prej 136 deri në 165 kilometra në orë./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara