Të paktën 35 njerëz të vrarë pas sulmeve bombarduese vetëvrasëse në tregun e Bagdadit

06:27 | 20 Korrik 2021

Të paktën 35 njerëz kanë vdekur pasi një bombë vetëvrasëse goditi një treg të mbushur me njerëz në kryeqytetin Irakian të Bagdadit.

Bomba në zonën e qytetit Sadr të hënën gjithashtu plagosi më shumë se 60 njerëz, me një numër prej tyre në gjendje kritike, sipas policisë.

Kjo ndodhi në prag të festës së Kurban Bajramit, kështu që tregu ishte i zënë me njerëz që blinin për ushqim dhe dhurata.

Shpërthimi la mallrat e shpërndara mbi tokë dhe dyqanxhinjtë e shkatërruar u përpoqën të shpëtonin atë që mundnin.

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin, duke thënë se një nga anëtarët e tij shpërtheu jelekun e tij shpërthyes ndërsa qëndronte në mes të turmave.

Presidenti i Irakut Barham Salih e përshkroi atë si një “krim të tmerrshëm”, duke shtuar: “Ne nuk do të pushojmë para se terrorizmi të pritet nga rrënjët e tij.”

Kryeministri Mustafa al Kadhimi mbajti një takim urgjent me komandantët e lartë të sigurisë për të diskutuar sulmin, shkruan SkyNews.

Një deklaratë ushtarake tha që ai kishte komandantin e regjimentit federal të policisë përgjegjës për zonën e vendosur nën arrest.

Rregullsia e bombardimeve në Bagdad është ngadalësuar që kur Shteti Islamik u mund në vitin 2017 por ka pasur ende një numër sulmesh këtë vit.

Në janar, më shumë se 30 njerëz u vranë në një bombë vetëvrasëse binjake në tregun e mbushur me njerëz në Sheshin Tayaran dhe në Prill një makinë bombë në një treg në Sadr City vrau katër persona dhe plagosi 20.

Në qershor, 15 njerëz u plagosën pasi një bombë u vendos nën një kiosk në një treg tjetër të Qytetit Sadr./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara