Talibanët sulmojnë ushtarët afganë në Farah, paktën 24 të vdekur

16:05 | 10 Mars 2018

Të paktën 24 anëtarë të forcave afgane të sigurisë janë vrarë nga një sulm i talibanëve në provincën perëndimore të Farah, thonë zyrtarët

Militantët thuhet të kenë sulmuar ushtarët të cilët ishin mbledhur në përgatitje për një sulm në rrethin Bala Buluk, transmeton portali Arbresh.info

Sulmi shkaktoi një përleshje vdekjeprurëse mes luftëtarëve nga lëvizja islamike e linjës së ashpër dhe forcave të sigurisë.

Afganistani ka parë një rritje të sulmeve në muajt e fundit, me militantët që shpesh i drejtohen forcave të sigurisë shtetërore.

Pjesa më e madhe e korrjes së opiumit në Afganistan vjen nga provinca Farah, e cila kufizohet me Iranin.

Sulmi në lagjen Bala Buluk vjen dy javë pas një sulmi të ngjashëm nga talibanët në një bazë ushtarake në të njëjtën krahinë./Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara