Studentët palestinezë përplasen me forcat izraelite në Bregun Perëndimor

00:28 | 18 Gusht 2021

Përleshjet shpërthyen mes studentëve palestinezë dhe forcave izraelite në pjesën qendrore të Bregun Perëndimor të okupuar, raporton Anadolu Agency (AA).

Dhuna shpërtheu pasi studentët nga Universiteti Birzeit pranë Ramallahut organizuan një marshim për të protestuar kundër vrasjes së katër palestinezëve nga forcat izraelite që ndodhi dje.

Vrasjet ndodhën kur forcat izraelite sulmuan një kamp refugjatësh në Jenin në pjesën veriore të Bregun Perëndimor.

Dëshmitarët okularë thonë se ushtarët izraelitë përdorën plumba të vërtetë dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë studentët, të cilët u përgjigjën duke hedhur gurë ndaj forcave izraelite dhe duke u vënë zjarrin gomave.

Nuk ka raportime për të lënduar.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara