Spanjë, policia zbulon “fabrikën e fshehur nën tokë”

10:02 | 21 Shkurt 2020

Gjashtë punëtorë të bllokuar në kushte të paqëndrueshme dhe pa ajër u shpëtuan nga një fermë për përpunimin e kanabisit dhe fabrika e duhanit të falsifikuar, e fshehur nën një fshat malor në Spanjë, pasi policia arrestoi udhëheqësit e dyshuar të operacionit.

Sipas mediave të huaja, policia spanjolle shkatërroi një bandë të udhëhequr nga britanikët, pas fabrikës së parë nëntokësore të cigareve në Evropë.

Operacioni sekret, i plotë me makineri që mund të prodhonin deri në 3.500 cigare në orë, ishte fshehur në një labirint tunelesh të arritshme vetëm përmes një dere të mbuluar me sanë në një bllok të qëndrueshëm, tha Ministria e Brendshme të enjten.

Imazhet e publikuara nga detektivët treguan se ata hynin në bunkerin rreth katër metra nën sipërfaqen e tokës dhe shpëtuan gjashtë evropianët lindorë që punonin dhe flinin në vendkalimin, ku prodhoheshin 3.500 cigare të falsifikuara në orë.

Një nga drejtuesit e dyshuar thuhet se ishte një i arratisur britanik i cili nuk u kthye në qelinë e tij të burgut në Mbretërinë e Bashkuar pas një lirimi të përkohshëm.

Punëtorët e fabrikës, bunkeri i të cilit ishte fshehur nën një kontejnerë transporti brenda stallave afër Kosta del Sol, dyshohet se ‘u lanë të vdesin’ nga shefat e tyre para se të zbuloheshin.

Detektivët kanë zbuluar se furnizimi i oksigjenit për ta ndërpritej kur gjeneratori me naftë nga i cili ata vareshin për furnizim me ajër të pastër, pushoi së punuari shkruan Telegrafi

Policia zbuloi bunkerin duke përdorur një makinë për të lëvizur kontejnerin e transportit dhe për të zbritur në një shkallë pasi punëtorët bënë një përpjekje të dëshpëruar për të shpëtuar ndërsa furnizimi i tyre i ajrit mbaroi, por nuk u dëgjuan duke bërtitur për ndihmë.

Fabrika ndodhet në Monda, Malaga, jo larg nga Marbella.

Numri i britanikëve të arrestuar nuk është bërë ende publik, megjithëse policia thotë se banda kriminale që qëndron pas fabrikës së paligjshme të cigareve ishte formuar kryesisht nga shtetas britanikë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara