Spanja regjistron temperatura deri në -25 gradë

15:12 | 12 Janar 2021

Banorët e Spanjës janë duke u përballur me acar pas borës së madhe që ka rënë gjatë fundjavës, duke çuar në kushte të rënda atmosferike.

Zyrtarët kanë paralajmëruar të moshuarit të qëndrojnë në shtëpi, transmeton portali arbresh.info

Të paktën shtatë persona kanë vdekur për shkak të motit, të paktën dy viktima ishin njerëz të pastrehë në Barcelonë.

Temperatura ra deri në -25 gradë celsius në Molina de Aragon dhe Teruel, në malet lindore të Madridit, ishte nata më e ftohtë për të paktën 20 vjet.

Bora e madhe e lënë nga stuhia Filomena është kthyer në akull, duke shkaktuar telashe edhe në linjën e transportit.

Ka pasur sasi të jashtëzakonshem të borës dhe akullit në Spanjë, ku dimrat janë zakonisht të butë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara