Si do të ndikojë për Evropën tërheqja e trupave të NATO-s nga Afganistani?

11:28 | 18 Maj 2021

Me tërheqjen e planifikuar të trupave të fundit të NATO-s nga Afganistani vetëm edhe disa muaj larg, vendi përballet me një të ardhme të pasigurt mes një situate tashmë të paqëndrueshme sigurie.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, me shpërthimin e fundit afër një shkolle vajzash në kryeqytetin Kabul, ku vdiqën rreth 60 persona, ku shumica prej tyre ishin vajza të reja, theksohet rreziku me të cilin përballet një vend që ka pasur trupa të SHBA-së ose të NATO-s në tokën e tij për 20 vjetët e fundit.

Pasi morën kontrollin nga talibanët pas pushtimeve të vitit 2001, vendet perëndimore kanë punuar për të ndërtuar aparatin e sigurisë në vend, duke i përgatitur ata për një të ardhme pa forcat e NATO-s në vend.

Analistët thonë se nuk është e qartë se çfarë efekti do të ketë largimi i trupave të fundit të NATO-s në vend, por ekzistojnë rreziqe të dukshme për stabilitetin e qeverisë së bllokuar të Ashraf Ghani.

Një efekt që mund ta ketë vendi pas ringjalljes së talibanëve, dhe një kolapsi qeveritar, është rritja e migrimit në Evropë.

Rreth 2.5 milionë afganë tashmë janë larguar nga vendi në kërkim të sigurisë, shumë prej atyre iu drejtuan Evropës.

Një përkeqësim i mëtejshëm i situatës së sigurisë në vend mund të bëjë që më shumë të tjetër të marrin këtë drejtim, sipas Jamie Shea, një bashkëpunëtor i Asociuar i Programit Ndërkombëtar të Sigurisë të një instituti me bazë në Londër, Chatham House.

Shea, një ish-zyrtar i NATO-s, tregon se katër milionë të vendit me një popullsi prej 36 milionë janë zhvendosur. Dhe nuk është vetëm lufta që po i shtyn ata drejt Evropës.

Derisa gjurmët e SHBA-së dhe NATO-s në Afganistan kanë qenë të vogla që nga tranzicioni në Misionin e Mbështetjes së Vendosur, me vetëm disa mijëra trupa në vend, ato kanë luajtur një rol jetësor disa herë në mbrojtjen e qyteteve të mëdha nga ndërhyrjet e armikut.

“Mbajtja e qyteteve nën kontrollin e qeverisë qendrore do të jetë shumë më e vështirë të arrihet, nëse nuk ka një prani të përhershme të sigurisë në vend”, thotë Shea.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara