Shtetet e Bashkuara do t’i dëbojnë rekrutët sauditë pas sulmit në Florida

10:59 | 12 Janar 2020

Dhjetëra rekrutë sauditë do të dëbohen nga bazat ushtarake të Shteteve të Bashkuara pas sulmit të përgjakshëm të 6 dhjetorit, kur një shtetas i Arabisë Saudite i vrau tre marinarë amerikanë.

Personeli saudit që do të dëbohet nga këto baza nuk janë të akuzuar ushtarin saudit, i cili i vrau tre amerikanë në Pensacola.

Departamenti i Drejtësisë nuk ka dhënë ndonjë përgjigje për këtë çështje. Reagime nuk ka pasur as nga FBI-ja dhe Ambasada e Arabisë Saudite në Uashington.

Pentagoni njoftoi muajin e kaluar se do t’i ndërpresë trajnimet e tërë personelit ushtarak të Arabisë Saudite pas incidentit.

FBI-ja ka thënë se hetuesit amerikanë kanë arritur në përfundim se sulmuesi Mohammed Saeed Alshamrani kishte vepruar vetëm dhe nuk kishte bashkëpunuar me ndonjë rekrut tjetër, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

Shpërndaje në rrjete sociale