Shpërthen mina në Azerbejxhan, mbesin të vdekur dy gazetarë

13:23 | 5 Qershor 2021

Dy gazetarë kanë mbetur të vdekur dhe tre të tjerë të lënduar pas shpërthimit të një mine në Azerbejxhan.

Shpërthimi ka ndodhur kur një autobus me gazetarë që ishin në detyrë në rajonin e Kalbajarit kaloi mbi minën, shkruan Anadolu, përcjell Klankosova.tv.

Gjatë një konflikti 44-ditor, i cili përfundoi në një armëpushim më 10 nëntor të vitit 2020, Azerbajxhani çliroi disa qytete dhe gati 300 vendbanime e fshatra në Karabag nga pushtimi i Armenisë.