Shkon në 11 numri i ushtarëve turq të vdekur pas rrëzimit të helikopterit

23:33 | 4 Mars 2021

Të paktën 11 ushtarë turq, përfshirë një oficer të lartë vdiqën pasi një helikopter ushtarak u rrëzua në Turqinë lindore të Enjten, tha Ministria e Mbrojtjes Kombëtare.

Nga ky aksident mbetën të plagosur dy persona, shkruan Anadoly Agency.

“Numri i dëshmorëve tanë është rritur në 11. Ne dëshirojmë mëshirën e Allahut mbi dëshmorët tanë dhe u shprehim ngushëllimet tona familjeve të tyre të çmuara,” tha ministria në Twitter.

Kontakti me helikopterin ushtarak të tipit Cougar, i cili u ngrit nga provinca lindore Bingol për rrethin Tatvan të Bitlis në 1.55 pasdite me kohën lokale, humbi në 2.25 pasdite.

“Përpjekjet janë duke u zhvilluar për transferimin e personelit tonë të plagosur në spital,” tha ministria.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara