SHBA kërkon qetësi ndërsa kriza e Kirkuk përshkallëzohet

09:11 | 17 Tetor 2017

SHBA ka bërë thirrje për “qetësi” pasi forcat e qeverisë irakiane pushtuan qytetin verior të Kirkukut dhe instalimet kryesore nga kontrolli kurd.

Zëdhënësja e departamentit të shtetit Heather Nauert u bëri thirrje të gjitha palëve të “shmangnin përplasjet e mëtejshme”, transmeton portali arbresh.info

Ushtarët irakianë u zhvendosën në Kirkuk tri javë pasi Rajoni i Kurdistanit mbajti një referendum të diskutueshëm të pavarësisë.

Ata po synojnë të rimarrin zonat nën kontrollin kurd pasi militantët e Shtetit Islamik përfshinë rajonin.

Banorët e zonave të kontrolluara nga kurdët, përfshirë Kirkuk, mbështetën me forcë shkëputjen nga Iraku në një votim më 25 shtator.

Ndërsa Kirkuk është jashtë Kurdistanit irakian, votuesit kurdë në qytet u lejuan të marrin pjesë.

Kryeministri irakian Haider al-Abadi kishte denoncuar votën si jokushtetuese. Por Qeveria Rajonale e Kurdistanit (KRG) këmbënguli se ishte e ligjshme./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara