SH.B.A. ‘të zemëruar’ nga sulmet me raketa të Irakut, por nuk do të ‘godasin’

09:08 | 23 Shkurt 2021

Shtetet e Bashkuara janë “të indinjuar” nga sulmet e fundit me raketa në Irak por nuk do të “godasin” si përgjigje, tha të hënën një zëdhënës i Departamentit të Shtetit, shkruan TheHill.

“Ne jemi të zemëruar nga sulmet e fundit,” tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price në një konferencë.

“Kur bëhet fjalë për përgjigjen tonë, ne do të përgjigjemi në një mënyrë të llogaritur, brenda kalendarit tonë, dhe duke përdorur një përzierje mjetesh në një kohë dhe vend të zgjedhjes sonë, siç më keni dëgjuar të them më parë,” shtoi ai . “Ajo që nuk do të bëjmë është goditja dhe rrezikimi i një përshkallëzimi që luan në duart e Iranit dhe kontribuon në përpjekjet e tyre për të destabilizuar më tej Irakun.”

Price ishte duke folur pasi zyrtarët irakianë raportuan të hënën se dy raketa ranë në Zonën e Gjelbër, zona e ruajtur fort e Bagdadit që strehon ndërtesa qeveritare dhe ambasada të huaja. Zyrtarët irakianë të sigurisë i thanë Associated Press se cakë ishte Ambasada Amerikane.

Asnjë lëndim ose vdekje nuk është raportuar nga sulmi, i cili gjithashtu përfshiu një raketë të tretë që ra në lagjen al-Harithiya, sipas Security Media Cell të Irakut. Disa dëmtime të vogla pasurore u raportuan, përfshirë katër automjete civile.

Sulmi shënoi goditjen e tretë të raketave pranë interesave të SHBA në Irak brenda një jave, përfshirë një në Erbil që vrau një kontraktor jo-amerikan që punonte me forcat amerikane dhe plagosi nëntë njerëz, përfshirë gjashtë amerikanë, transmeton arbresh.info.

Përveç kësaj, një sulm me raketa në një bazë ushtarake Irakiane gjatë fundjavës plagosi një person. Baza është shtëpia e një kompanie amerikane të mbrojtjes që mbështet programin F-16 të Irakut.

Një grup i milicisë shiite që dihet se ka lidhje me Iranin mori përgjegjësinë për sulmin në Erbil. Por administrata e Bidenit deri më tani është përmbajtur nga fajësimi i drejtpërdrejtë iranian, me të cilin shpreson të rivendosë dhe forcojë marrëveshjen bërthamore të vitit 2015.

Të hënën, të dy Pentagoni dhe Departamenti i Shtetit nuk pranuan t’i atribuojnë sulmet një grupi specifik, duke thënë se hetimet e drejtuara nga Iraku po vazhdojnë.

Por Price theksoi se sulmi në Erbil përdorte raketa që ishin “të prodhuara dhe të furnizuara nga Irani”.

“Ne kemi deklaruar më parë se ne do ta mbajmë Iranin përgjegjës për veprimet e përfaqësuesve të tij që sulmojnë Amerikanët,” shtoi ai, duke theksuar se çdo përgjigje “do të bëhet në koordinim me partnerët tanë Irakianë dhe në koordinim me koalicionin gjithashtu.”

Përgjigja e administratës Biden qëndron në kontrast me atë të administratës Trump, e cila ishte e shpejtë për të fajësuar Teheranin për sulme të ngjashme me raketa.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara