Rusia regjistron 24 mijë raste të reja me Covid-19

10:48 | 20 Nëntor 2020

Shteti rus ka konfirmuar më shumë se 24,000 infeksione të reja nga COVID-19, për herë të parë që nga shfaqja e pandemisë në vend tetë muaj më parë.

Qendra e informacionit e Covid-19 të Rusisë konfirmoi të premten një rekord të ri të 24,318 infeksioneve në të gjitha 85 rajonet, shkruan mediat e huaja transmeton portali arbresh.info

Moska, si epiqendra e shpërthimit të Rusisë, regjistroi një lartësi të re ditore prej 6,902 rastesh dhe me Shën Petersburg me 2,394 raste.

Pothuajse një e katërta e të gjithë të infektuarve nuk shfaqën simptoma, tha qendra e informacionit.

Madje zyrtarët thonë se nivelet e infeksionit për 100,000 njerëz janë dyfishuar nga 6.1 në tetor në 15.3 në nëntor.

Kështu, numri i përgjithshëm i të prekurve nga coronavirusi arriti në 2.039.926 një ditë pasi Rusia u bë vendi i pestë që raportoi 2 milionë diagnoza me COVID-19.

Ndërkohë numri i vdekjeve nga coronavirusi në Rusi u rrit në 35,311, një shifër që besohet gjerësisht se nuk llogaritet siç duhet për shkak të metodave të numërimit, pasi 461 njerëz vdiqën në 24 orët e fundit. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara