Rusia dhe Irani synojnë të ndërhyjnë në zgjedhjet amerikane

11:24 | 22 Tetor 2020

Rusia dhe Irani kanë marrë në posedim informatat e regjistrimit të votimit amerikan dhe kanë për qëllim të ndërhyjnë në zgjedhje, paralajmëron drejtori i inteligjencës kombëtare.

Votuesit demokratik në të paktën katër shtete kyçe përfshirë Floridën dhe Pensilvaninë pranuan emajle kërcënuese, në mënyrë të gabuar që pretendon të jetë nga grupi i ekstremit të djathtë Djemtë Krenarë, transmeton portali arbresh.info

Zyrtarët të mërkurën në mbrëmje thanë se Teherani përdori informacionin e regjistrimit të votuesve të marrë nga Rusia për të dërguar email të falsifikuar. Mesazhet paralajmëronin “ne do të vijmë pas teje” nëse marrësit nuk votuan për Donald Trump.

John Ratcliffe, drejtori i inteligjencës dhe drejtori i FBI Chris Wray thanë që SHBA do të vendosë kosto për çdo vend të huaj që ndërhyn në votimin presidencial të vitit 2020.

Operacioni i frikësimit të votuesve me sa duket përdori adresa emaili të marra nga listat shtetërore të regjistrimit të votuesve, të cilat përfshijnë përkatësinë e partisë dhe adresat e shtëpisë dhe mund të përfshijnë adresa emaili dhe numra telefoni.

Këto adresa u përdorën më pas në një operacion spamming në shënjestër, me sa duket i përhapur.

Dërguesit pretenduan se do të dinin se për cilin kandidat votonte marrësi në zgjedhjet e 3 nëntorit, për të cilat votimi i parakohshëm po vazhdon.

Zyrtarët federalë kanë paralajmëruar prej kohësh për mundësinë e këtij lloji të operacionit, pasi listat e tilla të regjistrimit nuk janë të vështira për t’u marrë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale