Rusia dërgon anijet në Detin Baltik, Suedia dhe Danimarka bëjnë gati trupat ushtarake

23:00 | 20 Janar 2022

Vendosja e trupave ruse në kufijtë me Ukrainën ka qenë kryefjala e mediave botërore ditët e fundit. Por fakti që tre anije të marinës ruse nga Deti i Veriut hynë në Detin Baltik përmes ngushticës së Brezit të Madh në Danimarkë, kaloi pothuajse pa u vënë re.

Por jo edhe me vendet skandinave.

Qeverite e vendeve skandinave tani janë më nervoze për shkak të zgjerimit të manovrave ushtrarake, shkruan Deutche Welle, transmeton portal arbresh.info

Qeveria në Stokholm reagoi shpejt dhe me shumë publicitet: në fund të javës së kaluar dërgoi një numër të madh automjetesh të blinduara në ishullin Gotland në Detin Baltik dhe që atëherë rrugët patrullohen nga ushtarët.

Rreth 60 mijë njerëz jetojnë në Gotland, që është vetëm rreth 350 kilometra ndërsa korbi fluturon nga enklava ruse e Kaliningradit. Sidomos në qytetin port piktoresk të Visby, kryeqyteti i ishullit, ushtria dominon imazhin e qytetit.

Zyrtarët në kryeqytetin suedez kanë skenarin e mëposhtëm të rastit më të keq përpara tyre: Në ditët ose javët në vijim, Rusia jo vetëm që mund të sigurojë tentakula për Ukrainën, por edhe për shtetet baltike të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë, duke iu afruar kështu në mënyrë të rrezikshme Suedisë.

Suedia nuk është anëtare e NATO-s, por punon ngushtë me aleancën ushtarake. Që kur Rusia aneksoi gadishullin ukrainas të Krimesë në vitin 2014, Stokholmi ka riforcuar mbrojtjen e tij. Në vitin 2017,

Suedia rifuti shërbimin e detyrueshëm ushtarak.

Në anën tjetër, me kufirin prej 1300 km me Rusinë, Finlanda është më afër saj se secili vend tjetër në Europë.

Edhe Finlanda nuk është anëtare e NATO-s. Ngjashëm me Suedinë, nuk ka mbështetjen e nevojshme të shumicës për t’u bashkuar me aleancën ushtarake perëndimore. Duke qenë se qeveria në Helsinki është konsideruar prej kohësh pragmatike në marrëdhëniet me Moskën, rritja e mosbesimit nuk mund të fshihet më.

Për shumë vite, opsioni i anëtarësimit në NATO ka qenë në axhendën politike, por shenja më e qartë e frenimit të Finlandës nga Rusia ishte në dhjetor të vitit të kaluar. Kryeministrja Sanna Marin i ka dhënë fund një mosmarrëveshjeje të gjatë për blerjen e avionëve të rinj luftarakë dhe ka porositur 64 F-35 të teknologjisë së fundit nga Lockheed Martin në Shtetet e Bashkuara. Një marrëveshje me vlerë 8.4 miliardë euro.

Edhe qeveria në Danimarkë është duke e ndjekur një strategji me dy drejtime në marrëdhëniet e saj me Moskën. Sikurse Suedia, edhe ajo ka rritur praninë e trupave ushtarake në Detin Baltik.

Danimarka është një nga themeluesit e NATO-s dhe për këtë arsye kjo ndërhyrje është nën komandën supreme të aleancës ushtarake.

Danimarka ka vendosur që të mbështesë Ukrainën me rreth 22 milionë euro.

Si një tjetër anëtar themelues i NATO-s, Norvegjia ka qenë pjesë integrale e saj që nga viti 1949 dhe ndodhet në kufijtë e saj të jashtëm në veri. Politika e mbrojtjes luan një rol shumë të madh në vetëbesimin e vendit.

Norvegjia ndan një kufi 200 kilometra të gjatë me Rusinë dhe të dyja vendet janë rivale kur bëhet fjalë për sferën e ndikimit të Arktikut. Kjo është një tjetër arsye pse këto ditë po bëhen përpjekje për të treguar gatishmërinë ushtarake.

Vetëm në kohët e fundit, qeveria në Oslo ka lidhur marrëveshje të re me Shtetet e Bashkuara, sipas së cilës norvegjezët u lejojnë amerikanëve, në rast lufte, akses në katër nga bazat e tyre ushtarake.

Përveç manovrave ushtarake ruse, qeveria e Oslos është e shqetësuar edhe për sulmet e hakerëve rusë. Në një intervistë, kryeministri norvegjez Jonas Gahr Store tha se hakerët e mbështetur nga Rusia po synojnë institucionet më të rëndësishme norvegjeze si parlamenti dhe qeveria./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara