Google ADS

Rreth 1 milion palestinez janë zhvendosur nga Rafah

23:23 | 28 Maj 2024
E.H

Të paktën 940,000 njerëz janë zhvendosur nga Rafah në tre javët e fundit si rezultat i “intensifikimit të armiqësive dhe lëshimit të urdhrave të evakuimit” nga forcat izraelite, sipas zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (UNOCHA).

“Sulmet në Rafah kanë vazhduar të pandërprera, dhe civilëve të zhvendosur nga armiqësitë u mungon strehimi, u mungon ushqimi, u mungon uji dhe furnizimet e tjera thelbësore për mbijetesën e tyre njerëzore,” tha UNOCHA në një deklaratë të martën e lexuar nga zëvendës zëdhënësi i OKB-së, Farhan Haq, raporton CNN, transmeton Arbresh.info

“Objektet shëndetësore atje vazhdojnë të përballen me mungesa të rënda të karburantit dhe furnizimeve mjekësore, ndërsa duhet të përballen me një fluks në rritje të viktimave për shkak të lëndimeve dhe djegieve,” shtoi deklarata e UNOCHA.

“Ndërsa vendkalimi Kerem Shalom mbetet i hapur në parim, është jashtëzakonisht e vështirë për organizatat e ndihmës të hyjnë nga ana e Gazës për shkak të armiqësive, kushteve sfiduese logjistike dhe procedurave komplekse të koordinimit,” tha UNOCHA, duke cituar punonjësit e ndihmës në Gaza.

Të paktën 29 palestinezë janë vrarë në dy sulme të veçanta izraelite në Rafah të martën, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Gazës dhe Komitetit të Emergjencave të Guvernatorit Rafah.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) i thanë CNN të martën se forcat e saj “po operojnë për të çmontuar aftësitë ushtarake dhe administrative të Hamasit”.

“Në kontrast të plotë me sulmet e qëllimshme të Hamasit ndaj burrave, grave dhe fëmijëve izraelitë, IDF ndjek ligjin ndërkombëtar dhe merr masa paraprake të mundshme për të zbutur dëmin e civilëve”, shtoi IDF.

Shpërndaje në rrjete sociale