Protestat kundër masave anti-Covid në Bruksel, thyhet edhe zyra e Joseph Borell

23:41 | 23 Janar 2022

Policia belge hodhi topa uji dhe gaz lotsjellës të dielën në një përpjekje për të shpërndarë demonstruesit në Bruksel të cilët u mblodhën për të protestuar kundër masave të qeverisë kundër COVID-19 dhe vaksinimeve kundër virusit.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, disa mijëra protestues dolën, duke përfshirë disa nga vende të tjera evropiane, të zemëruar edhe me kufizimet e tjera pandemike.

Pankartat mbanin slogane kritike ndaj kryeministrit Alexander De Croo si dhe ndaj masave të qeverisë.

Demonstruesit – të cilët autoritetet thanë se ishin rreth 50,000 – marshuan nëpër kryeqytet përpara se të mblidheshin në parkun Cinquantenaire në lagjen evropiane të qytetit, ku shprehën kundërshtimin e tyre ndaj politikave të qeverisë për virusin.

Policia e trazirave ishte në fuqi dhe përfundimisht hyri për të shpërndarë protestuesit, pasi ata injoruan udhëzimet e transmetuara nga altoparlantët se demonstrata kishte përfunduar dhe se ata duhet të largoheshin.

Ndërkohë, përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell ka publikuar një fotografi në të cilën ka treguar sulmin që është bërë edhe në drejtim të zyrave të Bashkimit Evropian.

https://twitter.com/JosepBorrellF/status/1485317401872932864?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1485317401872932864%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.zhurnal.mk%2Fprotestat-kunder-masave-anti-covid-ne-bruksel-thyhet-edhe-zyra-e-joseph-borell%2F