Prince William kritikon të pasurit: Shpëtoni botën përpara se të shkoni në hapësirë!

12:47 | 14 Tetor 2021

Princi William ka kritikuar disa nga miliarderët më të pasur në botë si Elon Musk, Jeff Bezos dhe Richard Branson për fokusin e tyre drejt hapësirës dhe jo ndryshimeve klimatike.

“Ne kemi nevojë për trurin dhe mendjen më të madhe në botë me qëllim që të përpiqemi në riparimin e këtij planeti, duke mos u përjekut për të gjetur një vend tjetër për të shkuar dhe për jetuar”, tha Duka i Cambridge në një intervistë për BBC, transmeton portal arbresh.info

William, i cili është i dyti në fron pas babait të tij Prince Charles, bëri komentet përpara një ceremonie çmimi të Dielën për Çmimin Earthshot, të cilin princi e filloi vitin e kaluar. Çmimi do të japë pesë çmime prej 1 milion paundësh (1.37 milion dollarë) çdo vit për zgjidhjet kryesore për problemet mjedisore në botë.

Mbreti i ardhshëm dhe babai i tre fëmijëve, paralajmëroi gjithashtu për një rritje të “ankthit klimatik” tek të rinjtë.

Një studim global zbuloi se pothuajse gjysma e të rinjve të anketuar thanë se ankthi dhe shqetësimi mbi krizën klimatike po ndikonte në jetën e tyre të përditshme.

Themeluesi i Amazon.com Inc. Bezos fluturoi në fluturimin e parë të ekuipazhit të Blue Origin LLC në korrik dhe dërgoi aktorin e Star Trek Ëilliam Shatner, 90 vjeç, në të dytin këtë javë. Ndërkohë, Space X i Musk po zhvillon një raketë të krijuar për të arritur në hënë dhe Mars, si dhe zgjerimin e një rrjeti satelitor të quajtur Starlink që ofron shërbim interneti në të gjithë botën./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara