Google ADS

Presidenti i Komisionit Evropian: Bujqësia jashtë bisedimeve tregtare me SHBA-në

22:17 | 27 Korrik 2018
A. B.

Bujqësia është jashtë diskutimeve tregtare mes Bashkimit Evropian dhe SHBA-së, u shpreh sot presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, duke kundërshtuar presidentin amerikan, Donald Trump.

Udhëheqësi amerikan njoftoi të enjten para fermerëve amerikanë një ditë pas njoftimit për një lloj “armëpushimi” të luftës tregtare me Evropën. “Ne do të hapim Evropën për ju fermerë”, tha Trump.

Por ditën e sotme, Juncker e kundërshtoi këtë fakt gjatë një intervistë të dhënë për televizionin publik gjerman ARD, duke thënë se bujqësia është jashtë marrëveshjes, në të kundërt marrëveshja do të ishte pothuajse e dështuar.

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme