Politikani u ofron 1 milion dollarë personave që sigurojnë fakte rreth mashtrimeve në zgjedhjet presidenciale

20:01 | 11 Nëntor 2020

Një politikan në Teksas ka thënë se do të paguajë deri në 1 milion dollarë për këdo që ka informacion rreth mashtrimeve të zgjedhjeve presidenciale në SHBA.

“Sinjalizuesit dhe informuesit duhet t’i dorëzojnë provat e tyre të zbatimit të ligjit vendor”, tha Guvernatori i Lt i Teksasit, Dan Patrick në një deklaratë, raporton bbc.

“Kushdo që siguron informacion që çon në një arrestim dhe dënimin përfundimtar të vjedhjeve të zgjedhjeve do të paguhet një minimum prej 25 mijë dollarëve”, shtoi ai, transmeton Telegrafi.

Donald Trump refuzon të pranojë fitoren e parashikuar të Joe Bidenit duke hedhur pretendime të pabazuara për mashtrim.

Prokurori i përgjithshëm amerikan, William Barr ka lejuar prokurorët federalë të hetojnë parregullsitë e pretenduara në zgjedhjet presidenciale.

Patrick tha se po ofronte paratë, të cilat do të vinin nga fondet e fushatës së tij, për të “mbështetur” Trumpin në atë që ai tha “angazhimin e tij për të siguruar që çdo votë ligjore të numërohet dhe çdo votë ilegale të skualifikohet”.

Trump nuk ka paraqitur ndonjë provë të mashtrimit të gjerë zgjedhor, e cila është shumë e rrallë në SHBA.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara