Policia thotë se vrasja e deputetit britanik ishte akt terrorist

10:43 | 16 Tetor 2021

Vrasja e deputetit konservator në Mbretërinë e Bashkuar David Amess po cilësohet si akt terrorist nga policia.

Sir David u godit me thikë disa herë në operacionin e tij elektoral në Leigh-on-Sea në Essex të Premten, shkruan bbc transmeton arbresh.info

Policia Metropolitane tha se kishte një lidhje të mundshme me ekstremizmin islamik. Një 25-vjeçar britanik u arrestua në vendin e ngjarjes nën dyshimin për vrasje.

Kryeministri Boris Johnson dhe lideri i Punës Sir Keir Starmer vendosën lule në vendin e ngjarjes së bashku të Shtunën në mëngjes.

Sekretarja e Brendshme Priti Patel dhe Kryetari i Commons Sir Lindsay Hoyle gjithashtu bënë nderimet e tyre jashtë kishës në Leigh-on-Sea.

Met tha se oficerët po kryejnë kërkime në dy adresa në zonën e Londrës dhe nuk po kërkojnë askënd tjetër për këtë rast.

Forcat policore besojnë se burri, i cili është në paraburgim në Essex, e ka kryer këtë akt kriminal vetëm, por hetimet për rrethanat e incidentit po vazhdojnë ende.

Burimet qeveritare i kanë thënë BBC -së se ai është një shtetas britanik i cili, nga hetimet fillestare, duket se është i trashëgimisë somaleze. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara