Google ADS

Pesë të vdekur në protestat pro-Morales në Bolivi

15:39 | 16 Nëntor 2019
Arbresh.info

Pesë përkrahës të ish presidentit bolivian Evo Morales u vranë në përleshjet midis protestuesve dhe forcave të sigurisë në Bolivinë qendrore të premten.

Dhuna, e cila gjithashtu la të paktën 75 të plagosur, përshkallëzon trazirat përballë një qeverie të përkohshme katër-ditore, kundërshtarët e së cilës e akuzojnë atë për kryerjen e një grushti të shtetit të krahut të djathtë të mbështetur nga të huaj për të rrëzuar udhëheqësin e parë indigjen të vendit, transmeton portali arbresh.info.

Mijëra protestues kryesisht indigjenë ishin mbledhur në mënyrë paqësore në Sacaba, por përleshjet shpërthyen kur ata u përpoqën të kalonin një pikë kontrolli ushtarak pranë qytetit Cochabamba, qyteti i katërt më i madh në vend.

Dëshmitarët njoftuan se policia dhe ushtria qëlluan municion të drejtpërdrejtë kundër protestuesve, të cilët më parë ishin qëlluar me gaz lotsjellës.

Morales, i cili dha dorëheqjen të dielën dhe iku në Meksikë, pasi ra nën presionin e protestuesve të opozitës dhe ushtrisë pas një zgjedhjeje të diskutueshme të 20 tetorit, shkroi në Twitter se qeveria e përkohshme po masakronte njerëzit dhe përfaqësonte një “diktaturë të vërtetë”.

Komisioni Ndër-Amerikan për të Drejtat e Njeriut dënoi atë që e quajti një përdorim jo proporcional nga forcat e sigurisë të zjarrit të gjallë dhe gazit lotsjellës kundër protestuesve.

Përkrahësit e zemëruar të Morales kanë organizuar protestat e tyre që nga rrëzimi i tij kundër qeverisë së përkohshme./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale