Përplasen automjetet ushtarake ruse dhe amerikane në Siri

16:07 | 27 Gusht 2020

Qeveritë ruse dhe ajo amerikane kanë fajësuar njëra-tjetrën për përplasjen që ndodhi mes automjeteve të blinduara në verilindje të Sirisë ku disa ushtarë amerikanë u lënduan.

Videoja e ndeshjes ishte transmetuar nga një ueb faqe nacionaliste ruse, Rusvesna.su, që më pas është shpërndarë gjerësisht, transmeton portali arbresh.info.

Videoja duket se tregon një automjet ushtarak rus në një kolonë të shkretëtirës duke përplasur një makinë të blinduar amerikane, pasi një helikopter rus fluturon lart poshtë.

Rusia thotë se SHBA penguan një patrullë.

Lajmet për incidentin u thanë të mërkurën dhe ministria ruse e mbrojtjes tha që ai i kishte dhënë ushtrisë amerikane paralajmërimin paraprak se do të patrullonte në zonë.

“Përkundër kësaj, në kundërshtim me marrëveshjet ekzistuese, ushtarët e forcave të armatosura të SHBA u përpoqën të bllokonin patrullën ruse,” tha një deklaratë e ministrisë e cituar nga agjencia e lajmeve Tass.

“Në përgjigje të kësaj, policia ushtarake ruse ndërmori masat e nevojshme për të parandaluar një incident dhe për të kryer përmbushjen e misionit që iu ishte dhënë”.

Këshilli Kombëtar i Sigurisë i Shtëpisë së Bardhë (NSC) tha që një automjet rus goditi një automjet të qëndrueshëm ndaj minave amerikane të gjithë terrenit, “duke shkaktuar lëndime në ekuipazhin e automjetit”.

Një burim i panjohur ushtarak amerikan i tha në faqen e internetit Politico se katër ushtarë amerikanë pësuan tronditje të butë.

SHBA ka rreth 500 trupa në zonë – shumë më pak se më parë – për të ndihmuar në sigurimin e saj kundër çdo kërcënimi të mëtejshëm nga xhihadistët e Shtetit Islamik (IS). Ushtria amerikane po ndihmon aleancën e Forcave Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequr nga kurdët./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara