Përmbytjet në Gjermani, 81 viktima dhe mbi një mijë të zhdukur

09:33 | 16 Korrik 2021

Numri i njerëzve që humbën jetën në përmbytjet e mëdha në pjesën perëndimore të Gjermanisë u rrit në të paktën 81 persona të premten, sipas transmetuesit gjerman ARD, në atë që është humbja më e madhe e Gjermanisë në vite.

Rreth 1,300 njerëz ishin zhdukur në rrethin Ahrweiler në jug të Këlnit, tha qeveria në Facebook. Rrjetet e telefonit celular janë shembur në disa nga rajonet e goditura nga përmbytja, që do të thotë se familja dhe miqtë nuk ishin në gjendje të komunikonin me  të dashurit e tyre, transmeton arbresh.info

Komunitete të tëra u shkatërruan pasi lumenj që kishin dal nga shtrati përfshinë qytete dhe fshatra në shtetet e Nordrhein-Westfalen dhe Rheinland-Pfalz.

Të premten në mëngjes, shtëpitë u shembën në Erftstadt afër Këlnit dhe ekipet e shpëtimit po luftonin për të ndihmuar banorët që ishin kthyer në shtëpitë e tyre pavarësisht paralajmërimeve, tha qeveria e rrethit të Këlnit në Facebook.

Thoshte se shumë njerëz ishin akoma në shtëpi dhe disa ishin zhdukur. Një rrjedhje gazi po i pengonte më tej punëtorët e shpëtimit ndërsa ata u përpoqën të mbërrinin te njerëzit e bllokuar me anije.

Një digë afër kufirit me Belgjikën, Rurtalsperre, u përmbyt brenda natës ndërsa një tjetër, Steinbachtalsperre, ishte e paqëndrueshme.

Parlamenti i Nordrhein-Westfalisë do të zhvillojë një takim urgjent të premten. Ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer i tha revistës Spiegel se qeveria federale synonte të siguronte mbështetje financiare për rajonet e prekura sa më shpejt të jetë e mundur, duke shtuar se ajo duhet të shkojë në kabinet për miratim të mërkurën./reuters/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara