Paralajmërim për një Tsunami pas tërmetit të Alaskës

13:10 | 23 Janar 2018

Një paralajmërim është lëshuar për “valët e përhapura të Tsunamit” pas një tërmeti me magnitudë 8.2 jashtë brigjeve juglindore të Alaskës.

Tërmeti, ndër më të fortët në historinë amerikane, goditi në thellësi 10 km (6.2 milje) rreth 175 milje në juglindje të Ishullit Kodiak në orën 00.31 të mëngjesit të së martës, me valë deri në 32 metra (10 metra) të raportuar më parë, transmeton portali arbresh.info.

Pjesët e Alaskës dhe brigjet perëndimore të Kanadasë janë lëshuar me një paralajmërim për një tsunami dhe një monitorim për cunami është vendosur në të gjithë bregun perëndimor të SHBA-së, duke përfshirë Kalifornin dhe Oregon, pjesë e shtetit të Uashingtonit dhe, në Hawaii, me “rrezikshmëri valët e tsunamit “thuhet të jetë e mundur brenda tre orëve të para të tërmetit.

Midis qyteteve kryesore të shikimit të cunamit janë Anchorage dhe Juneau në Alaska, British Columbia të Kanadasë dhe Vancouver, dhe Seattle, Portland, San Francisco, Los Angeles dhe San Diego në SHBA.

“Bazuar në të gjitha të dhënat e disponueshme, një tsunami mund të jetë gjeneruar nga ky tërmet që mund të jetë shkatërrues në zonat bregdetare edhe larg nga epiqendra”, tha Qendra Paralajmëruese e Tsunamit, transmeton portali arbresh.info.

Njerëzit në Anchorage kanë raportuar të ndiejnë tërmetin, edhe pse janë qindra milje larg.

Gazetarja lokale e KTVA Emily Carlson i tha Sky News se ajo ndjeu “rënkimin e ngadaltë” të dridhjeve për rreth 30 ose 40 sekonda, por se qyteti nuk ishte nën kërcënim.

Ajo tha: “Njerëzit në përgjithësi po përpiqen të qëndrojnë shumë të qetë, mendoj se njerëzit janë të shqetësuar dhe kam dëgjuar shumë njerëz që shkojnë në një terren më të lartë, por ne jemi ende duke e monitoruar atë në mediat sociale.Ndërsa natën, jo të gjithë janë me telefon.

“Ku jemi ne nuk jemi në rrezik të tsunamit. Kodiak Island është vendi ku është tërmeti më i afërt dhe unë kam parë në mediat sociale që njerëzit po evakuojnë dhe shkojnë në shkolla të mesme.

“Tërmetet për mua janë katastrofa më e frikshme natyrore që mund ta përfytyrosh, sepse me tërmete vijnë cunamit. Ne jetojmë në Alaskë kështu që dëgjojmë për tërmetet gjithë kohën kështu që ndërsa njerëzit janë të shqetësuar, është shumë e kuptueshme, janë të qetë dhe ata ‘ janë duke pritur vetëm për të parë se çfarë do të ndodh. ”

Dhe në Kodiak, një nga shtatë komunitetet në Ishullin Kodiak, shkollat po përdoren si strehimore për njerëzit që kanë evakuuar shtëpitë e tyre.

Policia ka thënë se banorët duhet të qëndrojnë në tokë më të lartë dhe të presin informacionet e mëtejshme.

Asnjë zonë nuk duket të jetë në kërcënim të menjëhershëm, por situata është “ende nën hetime” dhe njerëzit në zonat bregdetare po këshillohen të lëvizin brenda.

Në një paralajmërim për Alaskën dhe Kolumbinë Britanike, Zyra Anchorage e Menaxhimit të Emergjencave tha: “Nëse ndodheni në këtë zonë bregdetare, lëvizni në brendësi të tokës më të lartë. Paralajmërimet e tsunamit nënkuptojnë se një cunami me përmbytje të konsiderueshme është e mundur ose po ndodh.

“Cunami është një seri valësh të rrezikshme shumë orë pas fillimit të mbërritjes. Vala e parë nuk mund të jetë më e madhe”, transmeton portali arbresh.info.

Dhe në një mesazh të dërguar në telefonat e mençur në Alaskë, Shërbimi Kombëtar i Motit këshilloi: “Alarmi i urgjencës, rreziku i cunamit në bregdet, shkoni në tokë të lartë ose lëvizni brenda”.

Gati – fushata zyrtare e qeverisë amerikane për të përgatitur njerëzit për fatkeqësitë natyrore – këshillon ata në afërsi të një cunami që të qëndrojnë larg plazhit dhe të shkojnë në brendësi vetëm me familjen dhe kafshët e tyre. Njerëzit duhet të lëvizin në tokë më të lartë nëse është e mundur.

Por faqja e internetit e fushatës nuk po jep këshilla të gjalla ose përditësime për shkak të mbylljes së qeverisë amerikane.

Vetëm katër tërmete me një përmasë më të madhe janë regjistruar në SHBA, të gjitha që ishin në Alaska dhe shkaktuan një tsunami.

Më i fuqishmi erdhi më 27 mars 1964, kur një tërmet me magnitudë 9.2 shkaktoi prishje tokësore, shkatërroi ndërtesat dhe vrau 139 njerëz.

Agjensia meteorologjike e Japonisë tha se po monitoronte situatën por nuk ka lëshuar një alarm tsunami./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara