Google ADS

Një miliard android në rrezik të vjedhjes të të dhënave

16:47 | 6 Mars 2020
Arbresh.info

Më shumë se një miliard pajisje të Androidit janë në rrezik të harkimit, sepse nuk janë të mbrojtur nga përditësimet e sigurisë, bën të ditur mbikëqyrësi Which?

Ndjeshmëria mund të lërë përdoruesit në rrezik të ekspozimit të të dhënave ndaj vjedhjes, shantazheve dhe sulmeve të tjera keqbërëse, transmeton portali arbresh.info.

Çdokush që përdor telefon android të publikuar më 2012 apo më herët duhet posaçërisht të shqetësohen, thuhet më tej.

Which? thotë se nuk është siguruar nga përgjigja e Google.

Të dhënat e veta të Google sugjerojnë që 42.1% e përdoruesve Android në të gjithë botën janë në versionin 6.0 të sistemit të tij operativ ose më poshtë.

Sipas buletinit të sigurisë Android, nuk pati arka sigurie të lëshuara për sistemin Android në 2019 për versionet nën 7.0.

Nxjerrja e këtyre të dhënave, Which? konkluduan që dy në pesë përdorues të Android në të gjithë botën nuk po merrnin më azhurnime të sigurisë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale