Nga 34 persona që kishte ftuar në dasëm, 50 janë infektuar

23:48 | 2 Dhjetor 2020

Një drekë martese në Pavia, Itali, është bërë burim i infeksioneve të koronavirusit.

Sipas gazetës “Il Coriere della Sera”, për shkak të kësaj dreke 50 njerëz janë infektuar me koronavirus, transmeton portal arbresh.info

Dreka festive u ndoq nga 34 persona, pas disa ditësh një nga pjesëmarrësit mori shenjat e para tipike të infeksionit, etheve dhe kollës. Testimi zbuloi se një person i infektuar infektoi 21 persona gjatë drekës, dhe pastaj ata, duke mos ditur që kishin infektuar virusin, ua kaluan atë anëtarëve të familjes, miqve, kolegëve.

Një profesor i cili ishte i pranishëm infektoi dy studentë, një vajzë transmetoi koronavirusin te dy miqtë e saj, një i ri i infektuar te kolegët e tij të punës dhe kështu, përveç 21 personave të infektuar në drekë, 50 persona të tjerë u infektuan.

“Shoqërimi me njerëz me të cilët nuk jemi çdo ditë mund të jetë i rrezikshëm gjatë një pandemie, veçanërisht në ambiente të mbyllura kur hiqet maska për të ngrënë dhe pirë ose për të folur me zë të lartë për të dëgjuar njëri-tjetrin, dolli dhe qesh dhe kështu e bën më të lehtë për koronavirus nga një person i infektuar tek tjetri “, i tha gazetës Dr. Fabricio Fadzano, një profesor në Universitetin e Piemonte Lindore./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara