Në garë me stuhinë, avioni thyen rekordin e linjës New York – Londër

01:03 | 10 Shkurt 2020

Ekspertët janë duke përshëndetur një fluturim të British Airëays si udhëtimi më i shpejtë nga Nju Jorku në Londër.

Boeing 747-436 arriti shpejtësinë 1,327 km / orë ndërsa hipi në një rrymë avionesh të përshpejtuar nga stuhia Ciara.

Fluturimi prej katër orësh dhe 56 minutash mbërriti në aeroportin Heathroë 80 minuta përpara afatit të dielën në mëngjes.

Sipas Flightradar24, një shërbim i përcjelljes së fluturimeve në internet, avioni theu një rekord të mëparshëm prej pesë orë dhe13 minutash të mbajtur nga Norëegian.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur rekordin pasi nuk kishte të dhëna të plota për kohën e fluturimit.

Këshilltari i aviacionit dhe ish pilot i BA, Alastair Rosenschein tha se avioni arriti në një “shpejtësi fenomenale”.

Koha mesatare e fluturimit të kësaj rruge nga Nju Jorku në Londër, sipas Flightradar24 , është 6 orë e 13 minuta./zyrtare/

 

Shpërndaje në rrjete sociale