Google ADS

Ndodh në plazhet e Floridës, pushuesi gjen 29.5 kilogramë kokainë me vlerë 1 milion dollarë

20:50 | 9 Maj 2024
.

Plazhet e qeta të Florida Keys, një pikë e njohur turistike dhe një arkipelag mahnitës afër Miamit, janë sërish në qendër të një zbulimi të papritur dhe alarmues.

Të njohur për ujërat e tyre të pastër kristal dhe si një ndarës natyror midis Gjirit të Meksikës dhe Oqeanit Atlantik, këta ishuj po bëhen gjithashtu të famshëm për afërsinë e tyre me rrugët e drogës që përdoren nga trafikantët për të transportuar substanca të paligjshme.

Ditën e djeshme pushimet e një plazhisti në brigjet ranore morën një kthesë dramatike. Ndërsa merrte rreze dielli, individi u përplas me një balonë të madhe që përmbante një sasi të konsiderueshme kokaine (afërsisht 29.5 kilogramë), njoftojnë mediat e huaja.

Sipas sektorit të Patrullës Kufitare të Miamit, vlera e këtij zbulimi vlerësohet të jetë rreth 930 mijë euro, ose rreth një milion dollarë. Me zbulimin e lëndës narkotike, turisti kontaktoi menjëherë autoritetet, të cilët mbërritën me shpejtësi për të sekuestruar substancën e paligjshme.

Patrulla Kufitare e Shteteve të Bashkuara publikoi imazhe që tregojnë drogën e mbështjellë në një qese plastike, të siguruar me litarë. Gjetjet e kokainës po ndodhin me frekuencë në rritje përgjatë bregdetit të Floridës.

Për shembull, në gusht të vitit të kaluar, kryebashkiaku i Tampës, Jane Castor, gjeti 32 kilogramë kokainë gjatë pushimeve në Florida Keys. Një tjetër zbulim i rëndësishëm u bë në tetor, në brigjet e plazhit Daytona në Volusia County, ku autoritetet gjetën mbi 30 kilogramë kokainë./A2CNN

Shpërndaje në rrjete sociale