Google ADS

Ndërkombëtarët i bëjnë thirrje Izraelit të mos e sulmoj Rafahun në Gazën jugore

07:26 | 9 Prill 2024
E.H

Udhëheqësit e Egjiptit, Francës dhe Jordanisë kanë paralajmëruar Izraelin se një ofensivë kundër qytetit jugor të Gazës, Rafah, do të kishte “pasoja të rrezikshme”.

Ata së bashku thanë se kjo vetëm do të sillte më shumë vdekje dhe vuajtje dhe kërcënon përshkallëzimin rajonal, transmeton Arbresh.info,.

BBC shkruan se SHBA tha gjithashtu se kundërshton çdo sulm në Rafah, ku më shumë se 1.5 milionë palestinezë janë strehuar.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se një datë për ofensivën ishte caktuar tani, por nuk dha detaje.

“Sot mora një raport të detajuar mbi bisedimet në Kajro, ne po punojmë vazhdimisht për të arritur qëllimet tona, para së gjithash lirimin e të gjithë pengjeve tona dhe arritjen e një fitoreje të plotë ndaj Hamasit,” tha ai të hënën.

“Kjo fitore kërkon hyrjen në Rafah dhe eliminimin e batalioneve terroriste atje. Kjo do të ndodhë – ka një datë”, ka thën ai.