Natyralisti britanik: Ndryshimi klimatik është kërcënimi më i madh i sigurisë me të cilin njerëzit modernë do të përballen

00:23 | 24 Shkurt 2021

Natyralisti britanik David Attenborough paralajmëroi të martën se ndryshimi i klimës është kërcënimi më i madh i sigurisë me të cilin njerëzit modernë janë përballur ndonjëherë, ndërsa përpara Këshillit të Sigurimit të OKB-së tha: “Unë nuk ju kam aspak zili përgjegjësinë që kjo u vë të gjithve”.

Attenborough, 94 vjeç, transmetuesi më me ndikim i botës së egër të botës, drejtoi një takim virtual të këshillit 15-anëtarësh mbi rreziqet që lidhen me klimën për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare, të kryesuar nga kryeministri britanik, Boris Johnson, transmeton portal arbresh.info

“Nëse vazhdojmë në rrugën tonë aktuale, do të përballemi me shembjen e gjithçkaje që na jep sigurinë tonë: prodhimi i ushqimit, hyrja në ujë të freskët, temperatura e ambientit e banueshme dhe zinxhirët ushqimorë në oqean,” tha Attenborough.

“Dhe nëse bota natyrore nuk mund të mbështesë më nevojat tona më themelore, atëherë shumica e pjesës tjetër të civilizimit do të prishet shpejt,” shtoi ai.

Ndërsa bota po përpiqet të shkurtojë emetimet e ngrohjes së planetit mjaft shpejt për të shmangur ngrohjen katastrofike, Kombet e Bashkuara do të organizojnë një samit për klimën në nëntor në Glasgoë, Skoci.

Samiti i Nëntorit shërben si një afat për vendet që të angazhohen për ulje më të thella të shkarkimeve. Do të jetë mbledhja më e rëndësishme që nga ngjarja e vitit 2015 që dha Marrëveshjen e Parisit, kur gati 200 vende u angazhuan për të ndaluar rritjen e temperaturave mjaft shpejt për të shmangur ndryshimet katastrofike.

Marrëveshja e Parisit synon të mbulojë rritjen e temperaturave në “shumë nën” 2 gradë Celsius dhe sa më afër të jetë e mundur në 1.5C për të shmangur ndikimet më shkatërruese të ndryshimit të klimës.

Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres shtyu vendet, kompanitë, qytetet dhe institucionet financiare për të bërë angazhime ambicioze për të ulur emetimet globale. Kina dhe Shtetet e Bashkuara janë emetuesit më të mëdhenj në botë të gazrave serë./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara