NATO zhvillon stërvitjen e radhës detare, me intensitet të lartë shkak i luftës në Ukrainë

21:12 | 18 Shtator 2023

Sot, forcat perëndimore (NATO) praktikuan se si t’i përgjigjen çdo sulmi rus në rajon, për herë të parë, pasi u zhvillua stërvitja vjetore detare e NATO-s në Detin Baltik verior.

Këtë vit, stërvitjet ishin larguar nga skenarët artificiale drejt realitetit, tha kundëradmirali gjerman dhe drejtori i stërvitjes, Stephan Haisch, raporton Sky News, përktheu arbresh.info.

“Për shumë vite kemi pasur një lloj skenari artificial. Tani për tani jemi pak më afër kuptimit realist, gjeografisë dhe partnerëve dhe kundërshtarit”, tha ai.

“Pra, kjo është më realiste se sa ishte më parë.”

Stërvitjet, të cilat nisën më 9 shtator dhe do të zgjasin për dy javë, përfshijnë rreth 30 anije dhe mbi 3,000 personel nga të gjitha vendet e NATO-s në rajonin e Balltikut, plus Suedinë që do të bëhet së shpejti dhe aleatët jobaltikë, SHBA, Kanada. , Holanda, Belgjika dhe Franca.

Ata po praktikojnë operacione dhe sulme nga deti në tokë dhe po sigurojnë rrugë përmes Balltikut.

Rusia ka anije luftarake, të njohura si fregata, dhe një anije për mbledhjen e informacionit të vendosur në Detin Baltik. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale