NASA shfaq pamjet e një liqeni antik 7 mijë vjeçar

11:03 | 22 Shkurt 2020

NASA ndau një imazh të frikshëm të asaj që dikur ishte një liqen më i madh se Deti Kaspik në Afrikën qendrore.

E quajtur Mega Chad, ky trup i madh uji shtrihej 150,000 milje katrorë nëpër Sahara dhe do të ishte më i madhi në Tokë sot, transmeton portali arbresh.info.

Liqeni modern i Çadit është vetëm një pjesë e madhësisë së tij të mëparshme dhe ndodhet brenda trupit të lashtë të vijës bregdetare të ujit që akoma është futur në peizazhin e shkretëtirës.

Imazhi nënvizon lartësitë e errëta të zonës së errët, së bashku me thelat e rërës dhe kreshtat e plazhit që u formuan përgjatë brigjeve verilindore të Liqenit Mega Chad.

Ekspertët kanë vërejtur se liqeni i jashtëzakonshëm mori vetëm disa qindra vjet për t’u zvogëluar në madhësinë e tij aktuale 137 milje katrorë.

Liqeni, i cili kapërcen kufijtë e Çadit, Nigerit, Nigerisë dhe Kamerunit, është zvogëluar më tej në madhësi nga njerëzimi duke hedhur ujë të freskët prej tij.

Detajet se sa zgjati liqeni në tkurrje u publikuan në vitin 2015 nga një ekip i shkencëtarëve britanikë.

Por zbulimi i studiuesve tregon se ky feritilizim mund të kishte ndodhur vetëm 1.000 vjet më parë – duke lënë një enigmë se si xhungla mori lëndë ushqyese jetike më parë.

Studiuesit zbuluan se ndryshimi ndodhi në vetëm disa qindra vjet – shumë më shpejt nga sa konsiderohej më parë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale