Ministri rus i mbrojtjes, komandantët e Forcave Ajrore Ruse dhe 351 deputetë të Dumës shënjestër e sanksioneve të BE-së

13:01 | 23 Shkurt 2022

Ministri rus i mbrojtjes, Sergei Shoigu, komandantët e përgjithshëm të Forcave Ajrore Ruse dhe Flotës së Detit të Zi, “propagandistët” kryesorë shtetërorë, si dhe 351 deputetë të Dumës pritet të jenë në shënjestër të sanksioneve të BE-së të shpallura sot.

Masat, të cilat duhet të nënshkruhen nga ministrat e jashtëm të BE-së, do të shkojnë më tej se ato të shpallura nga SHBA – dhe shumë përtej sanksioneve të Boris Johnson ndaj Rusisë, raporton The Guardian 

Nëse miratohet, BE do të vendosë ngrirje asetesh dhe ndalime udhëtimi për 23 persona, tre banka dhe një ‘fabrikë trolleve’ famëkeqe të internetit në Shën Petersburg, në përgjigje të vendimit të presidentit rus Vladimir Putin për të njohur republikat e vetëshpallura në Donetsk dhe Luhansk si shtetet e pavarura. Blloku pritet gjithashtu të sanksionojë 351 anëtarë të Dumës shtetërore ruse që votuan për njohjen e dy territoreve.

Qeveria ruse do të shohë gjithashtu kufizime të mëtejshme në aftësinë e saj për të mbledhur para në tregjet financiare të BE-së. Zyrtarët e BE-së po përgatisin gjithashtu masa për të ndaluar tregtinë midis dy territoreve të kontrolluara nga Rusia në Ukrainën lindore, duke pasqyruar sanksionet e mëparshme ndaj Krimesë në vitin 2014.

“Të gjithë duket se janë të gatshëm për miratimin e sanksioneve,” tha një diplomat i BE-së. Kryeqytetet e BE-së kanë disa orë për të dërguar komente, me ministrat që pritet të miratojnë sanksionet në orën 15:00 CET.

Në krye të listës së sanksioneve është Shoigu, sepse ai është “përfundimisht përgjegjës për çdo veprim ushtarak kundër Ukrainës”, sipas draft listës së parë nga Guardian. Atij i bashkohet Anton Vaino, shefi i shtabit të Putinit, i cili “luan një rol aktiv në vendimmarrje”, si dhe Igor Osipov, komandant i përgjithshëm i Flotës së Detit të Zi dhe Sergei Surovikin, komandant i përgjithshëm i Forcat Ajrore Ruse.

Zyrtarë të tjerë të lartë përfshijnë zëvendëskryeministrin dhe kryetarin e bankës shtetërore VTB, Dmitry Grigorenko dhe Igor Shuvalov, kryetar i bankës shtetërore të zhvillimit të Rusisë, VEB, e cila luan një rol të rëndësishëm në financimin e sektorit të saj të mbrojtjes.

BE-ja po synon gjithashtu “propagandistët” rusë, duke përfshirë zëdhënësen e ministrisë së jashtme Maria Zakharova dhe drejtuesen e kanalit RT, Margarita Simonyan, të cilët të dy njihen për retorikën e tyre të ashpër antiperëndimore. Në listë bën edhe Vladimir Solovyov, prezantuesi pro-Kremlinit i kanalit Russia One.

Shifra të tjera të dukshme përfshijnë Yevgeniy Prigozhin. I njohur si kuzhinieri i Putinit, Prigozhin financon Agjencinë e Kërkimeve në Internet (IRA), e cila gjithashtu është shtuar në listën e sanksioneve të BE-së. Me qendër në Shën Petersburg, IRA njihet më mirë si “fabrika e trolleve”, ku blogerët punojnë gjatë gjithë kohës për të vërshuar internetin global me pikëpamje pro-Putin dhe anti-perëndimore. Sipas sanksioneve të SHBA-së, Prigozhin besohet gjithashtu të jetë “menaxheri dhe financuesi” i grupit mercenar Wagner, i cili tashmë është subjekt i sanksioneve të BE-së për rolin e tij në dërgimin e forcave në konflikte në Afrikën perëndimore.

Nëna dhe gruaja e Prigozhin, të cilët zotërojnë kompani me lidhje me të, janë gjithashtu në draft listë.

Bankat e sanksionuara janë Banka Rossiya, që besohet nga zyrtarët e BE-së dhe perëndimit se është banka personale për Putinin dhe shumë prej zyrtarëve të tij, si dhe Promsvyazbank dhe Vnesheconombank, të dyja konsiderohen nga zyrtarët e BE-së si të udhëzuar personalisht nga presidenti rus, me një çelës. rol në financimin e sektorit të mbrojtjes së Rusisë.

Udhëheqësit e BE-së kanë sinjalizuar sanksione të tjera që mund të pasojnë në ditët në vijim. “Prisni disa diskutime të tjera mbi paketën më të gjerë të sanksioneve të Big Bang-ut më vonë këtë javë”, tha zyrtari i BE-së. /arbresh.info/