Ministri irlandez: Përleshjet duhet të ndalen para se dikush të vritet

14:06 | 8 Prill 2021

Shpërthimet e natës të dhunës në rrugë në Irlandën e Veriut duhet të ndalen para se dikush të vritet, tha të enjten Ministri i Jashtëm Irlandez Simon Coveney, duke u bërë thirrje udhëheqësve politikë dhe komunitetit të punojnë së bashku për të lehtësuar situatën.

Qeveria e devoluar e rajonit do të mbajë një takim emergjent më vonë të enjten për t’u informuar për një përshkallëzim të trazirave brenda natës me përplasje sektare, sulme të vazhdueshme ndaj policisë dhe ndezjen e një autobusi të rrëmbyer, transmeton arbresh.info

Dhuna vjen në mes të zhgënjimit në rritje midis shumë unionistëve pro-britanikë në pengesat e reja tregtare pas Brexit midis Irlandës së Veriut dhe pjesës tjetër të Mbretërisë së Bashkuar që paralajmëruan se mund të ishin një protestë e dhunshme.

“Kjo duhet të ndalet para se dikush të vritet ose të plagoset seriozisht,” i tha Coveney transmetuesit kombëtar RTE, duke përshkruar përhapjen e dhunës në një ndërfaqe midis bashkimeve unioniste dhe nacionaliste irlandeze si “veçanërisht shqetësuese”.

“Këto janë skena që nuk i kemi parë në Irlandën e Veriut për një kohë shumë të gjatë, ato janë skena që shumë njerëz menduan ishin harruar dhe mendoj se duhet të ketë një përpjekje kolektive për të provuar përhapjen e tensionit.”

Grupet e mëdha i hodhën fishekzjarre, tulla dhe bomba benzine njëri-tjetrit nga të dyja anët e njërit prej të ashtuquajturve “mure paqeje” të Belfastit që kanë ndarë të dy komunitetet në pjesë të qytetit që kur filluan “Problemet” e dhunshme më shumë se 50 vjet më parë.

Pjesë të rajonit mbeten thellësisht të ndara përgjatë vijave sektare, 23 vjet pasi një marrëveshje paqeje përfundoi kryesisht gjakderdhjen. Shumë nacionalistë katolikë aspirojnë bashkimin me Irlandën ndërsa unionistët protestantë dëshirojnë të qëndrojnë në Mbretërinë e Bashkuar.

Kryeministri britanik Boris Johnson tha se ai ishte “thellësisht i shqetësuar” nga dhuna, e cila ka plagosur dhjetëra oficerë policie ditët e fundit. Të paktën shtatë oficerë u plagosën të mërkurën, tha kryetari i Federatës së Policisë për Irlandën e Veriut, Mark Lindsay, për BBC Irlandën e Veriut.

Ndërsa politikanët e Irlandës së Veriut nga të gjitha anët dënuan përplasjet, nacionalistët irlandezë dhe rivalët unionistë që udhëheqin koalicionin e tij të detyrueshëm të ndarjes së pushtetit fajësuan njëri-tjetrin.

Sinn Fein dhe të tjerët kanë akuzuar Partinë Demokratike Unionist (DUP) të Ministres së Parë Arlene Foster për nxitjen e tensioneve me kundërshtimin e tyre të vendosur ndaj pengesave të reja tregtare që shumë unionistë ndiejnë se fshin një pjesë të identitetit të tyre në Mbretërinë e Bashkuar.

Nga ana tjetër, DUP ka treguar një vendim nga policia për të mos ndjekur penalisht nacionalistët irlandezë Sinn Fein për një funeral të madh vitin e kaluar që theu rregulloret e COVID-19. Ata gjithashtu bënë thirrje që shefi i policisë së Irlandës së Veriut të hiqte dorë për këtë çështje.

“Nuk besoj se një boshllëk politik ku të gjithë po flasim veç e veç se së bashku me një zë është mënyra për të treguar udhëheqjen në komunitetin tonë”, Ministri i Drejtësisë i Irlandës së Veriut, Naomi Long, një anëtar i Partisë së Aleancës ndër-komunitare i tha BBC./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara