Malta do t’i paguajë turistët që do të vizitojnë ishullin gjatë verës

00:41 | 14 Prill 2021

Malta ka njoftuar se do të paguajë turistët që do të vizitojnë ishullin gjatë pushimeve verore.

Autoritetet e vendit kanë nisur një skemë të re përmes së cilës vizitorët do të paguhen deri në 100 euro, pasi ata të rezervojë një qëndrim në një hotël për të paktën tre netë, shkruan Mirror, transmeton portal arbresh.info

Vlera e pagesës që një turist do të merr varet nga niveli i hotelit që ata prenotojnë.

Turistët mund të marrin 100 euro për një qëndrim në një hotel me 5 *, 75 euro për një qëndrim në një hotel 4 * dhe 50 euro për një qëndrim në një hotel me 3 *.

Autoritetet besojnë se kjo është mënyra e vetme për të kthyer turizmin në vend.

Malta ka një numër relativisht të ulët të rasteve me Covid, ka një shtrirje të suksesshme të vaksinimit dhe ka filluar të lehtësojë kufizimet e saj të bllokimit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara