Google ADS

Lirohen 79 nxënësit e rrëmbyer në Kamerun

14:06 | 7 Nëntor 2018

Nxënësit e rrëmbyer nga një shkollë në rajonin veriperëndimor të Kamerunit janë liruar, thonë zyrtarët.

Sipas mediave, 79 nxënës dhe tre persona të tjerë u rrëmbyen të dielën në kryeqytetin e rajonit, Bamenda.

Drejtori i shkollës, shoferi dhe një mësues janë ende në robëri, raporton BBC.

Rrethanat e lirimit të nxënësve nuk janë të qarta, por autoritetet thonë se po merren në pyetje para se të ribashkohen me prindërit e tyre.

Sipas Kishës Presbyteriane të Kamerunit, përcjell bw, studentët u braktisën në një nga ndërtesat e tyre në qytetin Bafut, rreth 24 km nga Bamenda.

Kisha gjithashtu zbuloi se rrëmbimi i së dielës ishte rasti i dytë në të njëjtën shkollë në më pak se një javë.

Ministri i Komunikimit, Issa Bakary Tchiroma, tha për AFP se “të gjithë 79 nxënësit janë liruar”, por nuk dha detaje të mëtejshme.

Shpërndaje në rrjete sociale