Google ADS

Kryeprokurori kërkon hetim për pretendimin për mashtrim në zgjedhjet amerikane

13:25 | 10 Nëntor 2020

William Barr, prokurori i përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, ka autorizuar prokurorët federalë për të parë çdo akuzë të mundshme “thelbësore” të parregullsive të votimit në zgjedhjet presidenciale të javës së kaluar, pavarësisht se nuk ka asnjë provë të mashtrimit të përhapur.

Memorandumi i Barr të hënën pasoi ditët e sulmeve ndaj integritetit dhe ligjshmërisë së zgjedhjeve nga presidenti Donald Trump, i cili nuk i ka pranuar zgjedhjet demokratit Joe Biden dhe e ka hedhur tranzicionin presidencial në trazirë duke bllokuar zyrtarët qeveritarë që të bashkëpunojnë me ekipin e presidentit të zgjedhur, transmeton portali arbresh.info

Biden të shtunën siguroi më shumë se 270 vota në Kolegjin Zgjedhor për të kapur presidencën.

Nuk ka pasur asnjë tregues të votave të numëruara në mënyrë të gabuar ose të hedhur në mënyrë të paligjshme të mjaftueshme që do të zhvendosnin rezultatin dhe, në fakt, zyrtarët e zgjedhjeve nga të dy partitë politike kanë deklaruar publikisht se zgjedhjet shkuan mirë, megjithëse ka pasur çështje të vogla që janë tipike në zgjedhje, duke përfshirë thyerjen e makinerive të votimit dhe fletët e votimit që ishin keq dhe të humbura.

Veprimi i Barr nxiti dorëheqjen e zyrtarit të lartë të Departamentit të Drejtësisë i cili mbikëqyr hetimet e mashtrimit të votuesve./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale