Kryeministri Australian nën kritika për trajtimin e skandalit të përdhunimit

11:21 | 17 Shkurt 2021

Kryeministri i Australisë Scott Morrison ishte nën presion të rritur të mërkurën pasi një ish-punonjëse e qeverisë e cila tha se ishte përdhunuar në parlament akuzoi qeverinë për zbulimin e detajeve të ndjeshme të çështjes.

Kritikët kanë kërkuar një rregullim të asaj që është quajtur një kulturë toksike dhe seksiste në politikën e Canberra, pasi Brittany Higgins këtë javë pretendoi se ajo ishte sulmuar seksualisht nga një koleg mashkull dy vjet më parë.

26-vjeçarja ka thënë se ajo ishte trajtuar si një “problem politik” kur raportoi incidentin në zyrën e tani të Ministres së Mbrojtjes Linda Reynolds dhe çështja ishte keq-menaxhuar, shkruan AFP, transmeton arbresh.info.

Higgins tha të mërkurën se qeveria tani kishte publikuar elementët kryesorë të sulmit të pretenduar që nuk ishin ndarë me të më parë.

“Retorika e vazhdueshme për të fajësuar viktimat nga kryeministri është personalisht shumë shqetësuese për mua dhe të mbijetuarit të tjerë,” tha ajo në një deklaratë për mediat lokale.

“Qeveria ka për t’u përgjigjur për sjelljen e tyre.”

Kryeministri fillimisht mbrojti qasjen e qeverisë së tij ndaj çështjes përpara se të kërkonte falje, por të mërkurën u përball me pyetje të tjera në lidhje me atë se çfarë dinte dhe kur dinte.

Morrison ka pohuar se ai nuk dinte ndonjë gjë për akuzën deri pesë ditë më parë.

“Unë nuk jam i lumtur për faktin se nuk u soll në vëmendjen time dhe unë mund t’ju siguroj që njerëzit e dinë këtë,” u tha Morrison gazetarëve në Canberra.

Por ka dalë që personeli që trajtoi ankesën fillestare të Higgins tani punon në zyrën e Morrison.

Dhe Higgins u ka thënë mediave lokale se një “rregullues” për Morrison e thirri atë për të “kontrolluar” në fund të vitit të kaluar, kur gratë e tjera akuzuan dy ministra meshkuj për seksizëm dhe ngacmim.

Ish kryeministri Malcolm Turnbull – gjithashtu një anëtar i Partisë Liberale konservatore – deklaroi “e pakonceptueshme” që çështja të mos diskutohej në nivele të larta.

“E konsideroj të pabesueshme. Kjo do të thotë shumë, shumë, shumë e vështirë për t’u besuar, se zyra e Kryeministrit nuk do të kishte qenë në dijeni të incidentit në momentin që ndodhi,” i tha ai transmetuesit publik ABC.

“Dua të them, nëse nuk do të ishin (në dijeni), do të ishte një dështim i plotë i sistemit.”

Partia Laburiste e opozitës po rrit presionin ndaj qeverisë, duke sugjeruar që Reynolds duhet të japë dorëheqjen për dështimet e saj.

“Nëse unë do të isha kryeministër dhe këto ngjarje do të kishin ndodhur dhe një ministër në kabinetin tim do të kishte mbajtur ndonjë informacion nga unë ose zyra ime, atëherë ata nuk do të mbanin akoma atë pozitë,” tha udhëheqësi Anthony Albanese për Sky News.

Të martën Morrison njoftoi se dy zyrtare qeveritare femra do të drejtojnë shqyrtimet në procesin e ankesave të sulmeve seksuale dhe kulturën e vendit të punës në parlament.

Por kritikët besojnë se puna duhet të kryhet larg qeverisë.

Ligjvënëset gra nga partitë e vogla të mërkurën i shkruan Morrison duke kërkuar një “rishikim urgjent të jashtëm” të politikave aktuale dhe krijimin e një organi të pavarur për të mbikëqyrur ankesat e ardhshme në vendin e punës, të cilat aktualisht trajtohen nga Departamenti i Financave.

“Ne mendojmë se është me të vërtetë e rëndësishme që të ketë një rrugë të pavarur për njerëzit që kanë përjetuar (këtë) – dhe ne e dimë se ka pasur shumë situata të ngjashme me Brittany,” tha deputetja Rebekha Sharkie.

Parlamenti i Australisë është kritikuar në mënyrë të përsëritur për një kulturë “toksike” të vendit të punës që pretendohet se ka sjellë ngacmim të vazhdueshëm, ngacmim dhe sjellje të keqe seksuale ndaj grave.

Koalicioni qeverisës është akuzuar gjithashtu se ka një “problem gruaje”, me një mori politikanesh të profilit të lartë që lënë parlamentin përpara zgjedhjeve të vitit 2019 dhe disa përmendin ngacmimin si një faktor.

Si përgjigje, Morrison rriti numrin e grave në kabinet dhe ka thënë se janë ndërmarrë hapa të tjerë për të përmirësuar vendin e punës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara